Употреба

Little to know about us. We are here for you.

УПОТРЕБА И СОВЕТИ ЗА КОРИСТЕЊЕ

РИЗНИЦА ОД ПРИДОБИВКИ ЗА ВАШЕТО ТЕЛО

ЗА СЈАЈНА КОСА

Аргановото масло докажано ја прави косата помека, понежна и посјајна. Тоа е идеалниот балзам за косата, а тоа дури и може да помогне за суви краеви на косата. Користењето на аргановото масло како балзам за вашата коса е екстремно лесно, само неколку капки арганово масло за коса со неодолив сјај.

Поради својата способност да го скроти разлетувањето на косата и да ѝ даде сјај, аргановото масло исто така, најчесто се користи како средство за стилизирање. Тоа ја прави косата полесна за одржување и ѝ дава здрав, привлечен сјај на било која фризура. Ова е идеално за да го додадете во вашата дневна рутина по сушење на косата.

Аргановото масло е најстар и најефикасeн лек за проблеми поврзани со косата. Без разлика дали е тоа губењето на косата, испукани врвови или пак само косата ја има изгубено својата густина, сјај и форма.

Течното мароканско злато – Аргановото масло во својот состав има голема концентрација на хранливи состојки кои се мелем за Вашата коса. Маслото од Арган ја хидрира косата и ја прави мека и мазна, давајќи и посебен сјај и неодлив волумен.

Со навлегувањето на аргановото масло во косата, ја подобрува еластичноста и го стимулира растот. Благодарение на антиоксидантните својства аргановото масло ги регенерира клетките на косата и го намалува оштетувањето. Богато е со oмега 3 и Oмега 9 масни киселини кои ја хранат косата од коренот до врвовите.

Кажете ѝ добредојде на здравата коса и вратете ја самодовербата со Аргановото масло.

 

ornament

ЗА ЗДРАВА КОЖА

Антиоксидансите во аргановото масло обично се користи за лекување на иритирана, испукана, оштетена или дури и изгорена кожа. Најдобро е да се користи како превентива за сува или заболена кожа , но, исто така, може да се користи за да се забрза лекувањето. Неговите својства вклучуваат намалување на воспалението, ублажување на болката и зголемување на ефикасноста на лекувањето.

Нанесувањето на неколку капки од аргановото масло на заболена или оштетена кожа помага да се забрза процесот на лекување.

Стриите се проблем за многу бремени жени, но аргановото масло е идеален за заштита против стрии и бори на кожата по раѓањето. Аргановото масло ја зголемува еластичноста и сјајот на кожата, поради неговите содржини на витамин Е. Користењето на неколку капки од аргановото масло со триење на градите, стомакот, и бутовите за време на бременоста ќе се намали веројатноста за развој на грдите стрии.

Аргановото масло исто така, ја одржува кожата и косата мека, здрава и хидрирана во текот на бременоста.

 

ornament

ЗА УБАВО ЛИЦЕ

Не само што аргановото масло дејствува како ефикасен навлажнувач, исто така, му дава младешки сјај на лицето и ја намалува видливоста на брчките. Неговиот антиоксидирачки ефект го прави ова масло идеален производ против стареење. Ја враќа еластичноста и ја прави кожата на лицето помека од било кога.

Најдобар начин да се примени ова масло за најистакнатите ефекти против стареење е масажа со неколку капки на лицето и вратот пред спиење. Тоа дејствува како хидратант и против стареење во едно.

Каде што многу масла и хидратанти можат да ги влошат состојбите на кожата како што се акните, аргановото масло, всушност, го смирува младешкиот непријатен сјај (масно/светкаво) на лицето и го подобрува лекувањето. Акните се често резултат на мрсна кожа. Ова масло не е мрсно, помага да се балансира сјајот на кожата преку обезбедување на природна влажност. Аргановото масло, исто така, содржи антиоксиданси кои помагаат да се лекуваат оштетените клетки на лицето  и нивната видливост да се намали

Особено на ладно или суво време, усните лесно може да станат воспалени, суви и испукани. Аргановото масло е идеален производ за да им обезбедат на усните да останат полни, меки и еластични. Нанесете капка или две на сувите усни како мелем, но не заборавајте да го избришете вишокот.

 

ornament

ЗА НЕГА НА ТЕЛО

Аргановото масло најдоброто нешто што може да му го подарите на Вашето тело за неодолива хидратација и омекнување на кожата. Со своите високи количини на витамин Е и масни киселини, ова масло е идеален производ и дава природно зајакнување на кожата. Апсорбира многу лесно, не е мрсно и не иритира, што го прави голем природен навлажнувач.

Лесно се користи по целото тело, едноставно нанесете неколку капки на вашата кожа користејќи нежни движења за триења, како и со било кој лосион за лице и тело.

Својстава за омекнување на аргановото масло се идеални за кршливи нокти, суви и испукани раце, тврда кожа на стапалата. Ја навлажнува и омекнува кожата, правејќи ги рацете и стапалата еластични и меки, а ноктите силни и здрави. Обидете се со масирање да нанесете секоја вечер пред спиење по неколку капки од аргановото масло на кутикулите, рацете и нозете.

 

ornament