Домашен арган – пилинг

domasen-piling

Домашен арган – пилинг

Да направите сами пилинг и не е толку тешко и е значително поевтинo од она што може да се купi во продавница. Дополнително, кога ќе се додаде и аргановото масло исто така ќе ги добиете сите ефекти против стареење!

За да се искусат придобивките од аргановото масло додека во исто време правите пилинг, само помешајте 1 лажица кафеав шеќер со неколку капки од арганово масло на вашата рака. Нанесете го на вашето лице со кружни движења 2-4 минути. Обрнете посебно внимание на места кои се склони на акни и се суви. Исплакнете со топла вода и потоа исушете.

Редовниот пилинг помага во отстранување на мртвите клетки на кожата и ја намалува појавата на фини линии и брчки, а во исто време ви дава помлад освежен тен. Со помош на кафеавиот шеќер, хранливите материи од аргановото масло се полесно се апсорбираат во кожата.

ЗА АВТОРОТ