Неколку капки Арган за совршено негувани дланки и нокти

dlanki-i-nokti

Неколку капки Арган за совршено негувани дланки и нокти

Кога ќе отидете во салон овие денови, може да бидете изненадени кога некои фризери ќе ви понудат да нанесете арганово масло на вашата коса. Маслото ќе ја задржи вашата коса одржлива и помалку разлетана. Вашата коса исто така, ќе биде мека и мазна. Покрај тоа, аргановото масло спречува корените од вашата коса да станат суви, нудејќи заштита од стилизирање. Со текот на годините, многу луѓе стануваат свесни за бројни поволности на аргановото масло врз телото. Но, дали сте знаеле дека аргановото масло, исто така, може да ги задржи здрави вашите нокти?

 

Ноктите на една личност се многу важни. Повеќето мажи и жени, посветуваат многу внимание на нивното лице, коса и кожа, а често ги занемаруваат ноктите. Сепак, ноктите се исто толку важни како и другите делови на телото. Имајќи силни, здрави и добро сочувани нокти, значи дека здравјето на едно лице е во добра состојба. Ноктите кои се безбојни, суви и оштетени се често знаци на нарушено здравје и може да биде многу непријатно кога ќе се погледне во нив. Тоа многу ја намалува убавината на лицето. Затоа, треба дополнителни напори за да се заштитат вашите нокти, со јадење на здрава храна и инвестирање во грижата за ноктите. Се разбира, многу жени се обраќаат на маникири и педикири, но хемикалиите кои се користат во процесот, како што ацетон и лак на ноктите може да ги исушат ноктите. Кутикулите и кожата околу ноктите, исто така, може да се скаменат по години одење на маникир и педикир. Сепак, аргановото масло може да ви помогне да имате поздрави и поубави нокти. Ги одржува ноктите и кожата заштитени и хидрирани.

 

Ако имате многу груби кутикули и ако кожата околу ноктите е многу тврда, навистина може да имаат корист од користење на аргановото масло за вашите раце и нокти. Исто како и со косата, аргановото масло ќе обезбеди дополнителна влага која им е потребна на вашите нокти, кутикули и кожа. Дали вашите нокти се пукаат и се кршат? Примената на аргановото масло да покаже драматични промени со текот на времето. Се што треба да направите е да ставите неколку капки на вашите нокти, а потоа масирајте го аргановото масло на вашите нокти, кутикули и на кожата околу ноктите. Правејќи го тоа неколку минути им овозможува на вашите нокти и кожата да го апсорбираат маслото. За некои мажи и жени, на кутикулите може да биде многу тешко да се помогне за време додека одите на маникир или педикир, но со користење на аргановото масло, кутикулите на ноктите стануваат значително помеки и полесни за чистење. Маслото, исто така, дејствува за да ги омекне и спречи било какви пликови околу вашите нокти.

 

Мароканското арганово масло е одлична за одржување на здрави нокти, сепак, тоа може да биде прилично скапо. Кога ќе отидете во салон или кај експерт за нокти, тие може да ви го понудат за дополнителен надомест. Вие исто така, може да купите шишенце, така што можете да го користите во секое време за косата, кожата и ноктите. Кога се користи аргановото масло, вие не треба да ставате многу на вашата коса, кожа, или на ноктите. Ќе бидете среќни да знаете дека само неколку капки можат да направат чуда за вашето тело. На пример, само неколку капки на секој нокот се доволни за навлажнување на вашите нокти и истовремено ги задржува меки вашите раце.

ЗА АВТОРОТ